Classical Music Grammy Award Winners — 2019

By Keegan Morris |

Share this Post

On February 10, some of the biggest names in the music industry convened at the 61st Annual Grammy Awards at Staples Center in Los Angeles. R&B and soul singer Alicia Keys hosted the ceremony, as winners were announced in 30 fields and 84 categories. Below are the nominees and winners (marked in red) for the classical music categories.

JUMP TO CATEGORY

Engineered Album, ClassicalProducer of the Year, ClassicalOrchestral PerformanceOpera RecordingChoral PerformanceChamber Music/Small Ensemble PerformanceClassical Instrumental SoloClassical Solo Vocal AlbumClassical CompendiumContemporary Classical Composition

Best Engineered Album, Classical

Bates: The (R)Evolution of Steve Jobs
Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

John Williams at the Movies
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)

Liquid Melancholy — Clarinet Music of James M. Stephenson
Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)

Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11
Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Visions and Variations
Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh

  • Arnesen: Infinity — Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)
  • Aspects of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
  • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)
  • Gordon, R.: The House Without a Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Gran Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)
  • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)
  • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • Music of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)
  • Paterson: Three Way — A Trio of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)
  • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

David Frost

  • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)
  • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)
  • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • Presentiment (Orion Weiss)
  • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

Elizabeth Ostrow

  • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

Judith Sherman

  • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)
  • Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
  • Bolcom: Piano Music (Various Artists)
  • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)
  • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant’Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)
  • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)
  • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)
  • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)
  • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

Dirk Sobotka

  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)
  • Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)
  • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)

Best Orchestral Performance

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4
Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)

Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works
David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)

Schumann: Symphonies Nos. 1-4
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11
Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

Adams: Doctor Atomic
John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)

Bates: The (R)Evolution Of Steve Jobs
Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)

Lully: Alceste
Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

Strauss, R.: Der Rosenkavalier
Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)

Verdi: Rigoletto
Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance

Chesnokov: Teach Me Thy Statutes
Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)

Kastalsky: Memory Eternal
Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

McLoskey: Zealot Canticles
Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

Rachmaninov: The Bells
Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

Seven Words From The Cross
Matthew Guard, conductor (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Anderson, Laurie: Landfall
Laurie Anderson & Kronos Quartet

Beethoven, Shostakovich & Bach
The Danish String Quartet

Blueprinting
Aizuri Quartet

Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos
Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin

Visions And Variations
A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo

Bartók: Piano Concerto No. 2
Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)

Biber: The Mystery Sonatas
Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)

Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26
Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)

Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square
Craig Morris

Kernis: Violin Concerto
James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

ARC
Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)

The Handel Album
Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble

Mirages
Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)

Schubert: Winterreise
Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist

Songs of Orpheus — Monteverdi, Caccini, D’India & Landi
Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium

Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems Of Life; Glacier; Rush
JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer

Gold
The King’s Singers; Nigel Short, producer

The John Adams Edition
Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer

John Williams At The Movies
Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer

Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi
Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition

For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.

Bates: The (R)Evolution Of Steve Jobs
Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Du Yun: Air Glow
Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)

Heggie: Great Scott
Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

Kernis: Violin Concerto
Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

Mazzoli: Vespers for Violin
Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)